K chemickým popáleninám oka dochází při kontaktu oka s pevnými chemikáliemi, tekutými chemikáliemi nebo chemikáliemi ve formě páry. Závažnost popálenin je odvislá od typu chemikálie a rovněž množství, které přijde do kontaktu s okem. Naštěstí je většina popálenin léčitelná a vyvolává pouze dočasný diskomfort.
Chemické popáleniny oka spadají do tří různých kategorií podle míry kyselosti nebo zásaditosti, na základě pH. Hodnoty pH jsou v rozsahu od 0-14 a indikuje, jak kyselá nebo zásaditá látka je. Hodnota pH 7 je neutrální; pH zdravých slz je 7,5. Hodnoty pH nižší než 7 jsou kyselé a hodnoty pH vyšší než 7 jsou zásadité.
Tři kategorie chemických popálenin oka jsou následující:
Co způsobuje chemické popáleniny oka?K chemickým popáleninám může dojít kdykoliv a z jakékoliv příčiny. Nejčastěji k nim dochází na průmyslových pracovištích, kde jsou přítomny chemikálie, a v domácnostech v souvislosti s používáním běžných domácích čistících prostředků.
Příznaky chemických popálenin okaZtráta zraku indikuje závažné chemickou popáleninu oka. Mezi ostatní známky a příznaky patří
Léčba chemických popálenin okaNehledě na situaci je nejdůležitější, aby při kontaktu s chemikálií došlo k jejímu rychlému odstranění z očí. Nejlepší volbou je speciální zařízení pro vymývání chemikálií z očí, ale pokud se vznik popáleniny na pracovišti neočekává, postačí voda z kohoutku. Léčba chemické popáleniny oka: