Šedý zákal u dětí

Co je šedý zákal?
Děti se běžně rodí s průhlednými čočkami na obou očích. Čočky zaostřují objekty na sítnici, tím dojde k zaostření na objekt a oko je schopno vidět. Některé děti se rodí místo s průhlednými čočkami s čočkami s mléčnou barvou, přičemž toto zamlžení znemožňuje zaostření na objekt. Toto onemocnění se nazývá šedý zákal. Neprůhledné čočky brání prostupu světla na sítnici, takže oko obrazy a objekty nevidí.

Jaké jsou příčiny?
Nejčastějšími příčinami šedého zákalu u dětí je dědičnost. V posledních letech byly objeveny další příčiny. Například, pokud matky prodělají během těhotenství zarděnky (rubeolu), může se dítě narodit se šedým zákalem na jednom nebo obou očích, nebo se u nich může šedý zákal rozvinout brzy po narození. Šedý zákal při narození může být způsoben i některými jinými infekcemi - příčinu by vám měl být schopen pomoci odhalit váš oční lékař.

Jak se dá léčit?
Šedý zákal u novorozenců musí být léčen co nejdříve, nejlépe do prvních tří měsíců života, protože snížené vidění může bránit důležitým etapám jejich rozvoje.

Operační řešení šedého zákalu u novorozeňat je podobné jako u dospělých, včetně odstranění postižené čočky oka. V závislosti na věku vašeho dítěte a vývinu oka může chirurg implantovat novou umělou čočku a nahradit původní.

Pokud se oči dítěte ještě zcela nevyvinuly, bude vaše dítě potřebovat brýle nebo kontaktní čočky, aby vidělo. Každodenní nošení brýlí v raném věku je pro děti složité, proto mnoho lékařů volí kontaktní čočky jako bezpečnější a praktičtější řešení u dětí po prodělané operaci šedého zákalu.

Dotazy?

Online Beratung - form

Online Beratung - page
   TrustArc