Suché oko vzniká důsledkem ztráty nebo snížení schopnosti oka vytvářet normální slzy. Je to jedna z nejčastějších příčin návštěv očních lékařů. Suché oko má mnoho příčin, některé souvisejí s věkem, jiné s prostředím. Ačkoliv je suché oko nepříjemným onemocněním, lze ho léčit.
Diagnóza suchého okaJednou z častých příčin suchého oka je, že slzné žlázy zpomalí svou produkci slz. To se běžně stává s rostoucím věkem, zejména u žen v přechodu.
Příčinou suchého oka může být i kvalita slz. Normální slzy mají tři složky – vodu, mukózní složku a olej. Tyto tři složky společně poskytují správné množství vlhkosti, roztírají vlhkost rovnoměrně po rohovce a zamezují odpařování, které může způsobit suchost očí. Pokud je narušena kterákoliv ze tří složek, oko nedostává potřebnou výživu a ochranu. Nejčastěji není v slzách dostatek oleje, což vede k vypařování a důsledkem jsou suché oči.
Snížená produkce slz může být spojena s některými léky, sem patří např. antihistaminika, antikoncepční pilulky, diuretika, léky na srdce a cévy, léky proti bolesti a protizánětlivé, a také některá onemocnění, jako diabetes, revmatoidní artritida nebo problémy se štítnou žlázou.
Příznaky suchého okaBez ohledu na příčinu suchosti očí jsou příznaky podobné. Oční lékař může diagnostikovat suché oko komplexním vyšetřením, pozorováním toku a kvality slz a také vyšetřením rohovky a víček; přitom hledá:
Oční lékař vyhodnotí stav očí a určí, jestli jde o suché oči a případně některou z řady nemocí, které mohou suché oči způsobit.
Léčba suchého okaSuché oči se léčí několika způsoby, které pomáhají zmírnit příznaky nebo léčit vyvolávající příčinu. Mezi nejčastější způsoby léčby suchých očí patří: