Suché oko

Suché oko vzniká důsledkem ztráty nebo snížení schopnosti oka vytvářet normální slzy. Je to jedna z nejčastějších příčin návštěv očních lékařů. Suché oko má mnoho příčin, některé souvisejí s věkem, jiné s prostředím. Ačkoliv je suché oko nepříjemným onemocněním, lze ho léčit.

Diagnóza suchého oka
Jednou z častých příčin suchého oka je, že slzné žlázy zpomalí svou produkci slz. To se běžně stává s rostoucím věkem, zejména u žen v přechodu.

Příčinou suchého oka může být i kvalita slz. Normální slzy mají tři složky – vodu, mukózní složku a olej. Tyto tři složky společně poskytují správné množství vlhkosti, roztírají vlhkost rovnoměrně po rohovce a zamezují odpařování, které může způsobit suchost očí. Pokud je narušena kterákoliv ze tří složek, oko nedostává potřebnou výživu a ochranu. Nejčastěji není v slzách dostatek oleje, což vede k vypařování a důsledkem jsou suché oči.

Snížená produkce slz může být spojena s některými léky, sem patří např. antihistaminika, antikoncepční pilulky, diuretika, léky na srdce a cévy, léky proti bolesti a protizánětlivé, a také některá onemocnění, jako diabetes, revmatoidní artritida nebo problémy se štítnou žlázou.

Příznaky suchého oka
Bez ohledu na příčinu suchosti očí jsou příznaky podobné. Oční lékař může diagnostikovat suché oko komplexním vyšetřením, pozorováním toku a kvality slz a také vyšetřením rohovky a víček; přitom hledá:

  • zarudnutí očí
  • podráždění očí
  • bodavou bolest nebo pálení očí
  • slzení
  • problémy s nošením kontaktních čoček

Oční lékař vyhodnotí stav očí a určí, jestli jde o suché oči a případně některou z řady nemocí, které mohou suché oči způsobit.

Léčba suchého oka
Suché oči se léčí několika způsoby, které pomáhají zmírnit příznaky nebo léčit vyvolávající příčinu. Mezi nejčastější způsoby léčby suchých očí patří:

  • omezení vysychání: vyhýbejte se zhoršujícím situacím, jako jsou přetopené místnosti, vítr nebo kouř. Venku noste brýle, tím omezíte vysušující vliv větru.
  • umělé slzy: ulevte svým očím tím, že slzy doplníte. Vhodným přípravkem je například Hyal Drop multi.
  • operace: mohou být zavedeny ucpávky, které blokují odtokové cesty slz, nebo mohou být zcela odstraněny slzné kanálky. Obě metody mají za cíl zachování slz, které oko produkuje, po delší časové období.

Dotazy?

Online Beratung - form

Online Beratung - page
   TrustArc