Šedý zákal (katarakta)

Šedý zákal je přirozený důsledek stárnutí. Přirozená průhlednost oční čočky nám pomáhá zaměřit se na lidi a věci v různých vzdálenostech. Bohužel, jak stárneme, čočka často tuhne a tvrdne a bez své mladistvé pružnosti ztrácí schopnost zaostřovat, čímž vytváří problémy se zrakem. Tento stav - pro většinu lidí přirozený důsledek stárnutí - se nazývá presbyopie.

S věkem mohou změny na očních čočkách vést k rozvoji šedého zákalu nebo ke ztrátě průhlednosti čočky. Vzhledem k tomu, že čočky již nejsou tolik pružné, nebo tak jasné, jak tomu bývalo, oko nemůže světlo správně zaostřit

Čím je způsoben šedý zákal?
Šedý zákal se může objevit spolu s jinými očními onemocněními a většinou se rozvine přirozeně s postupujícím věkem. Ve skutečnosti se u mnohých z nás ve věku 65 let vyvine šedý zákal.

Existují také ​​další méně časté příčiny šedého zákalu, včetně dědičně získaných, vrozených vad, například chronická onemocnění jako je cukrovka, nadměrné užívání steroidních léků a některých zranění oka.

Příznaky šedého zákalu
Zpočátku mohou být příznaky nezjistitelné nebo velmi mírné. Nicméně, jakékoliv patrné změny vidění mohou být důvodem k obavám a měly by být konzultovány s odborným očním lékařem. Běžné symptomy šedého zákalu zahrnují:

  • zamlžené nebo rozmazané vidění
  • světloplachost
  • časté změny předpisu na brýle nebo kontaktní čočky
  • špatné noční vidění
  • změny barevného vidění a zakalení
  • dvojité vidění jedním okem.

Léčba šedého zákalu
Šedému zákalu nelze nijak předejít, můžete však různými způsoby zpomalit jejich vznik. K faktorům zvyšujícím riziko vzniku šedého zákalu, které můžete ovlivnit, patří kouření, vysoký krevní tlak, obezita a nadměrný příjem alkoholu. Vznik šedého zákalu můžete také zpomalit tím, že budete chránit své oči před přímým slunečním světlem.

V počátečních fázích vývoje šedého zákalu může dojít k mírnému zlepšení zraku díky očním korekcím. V pozdějších fázích však bude nutná operace. Operace se naštěstí při odstraňování šedého zákalu jeví jako velmi úspěšná. Při operaci šedého zákalu vám lékař nahradí vaši přirozenou čočku za IOL.

Existují tři standardní způsoby operace šedého zákalu - standardní monofokální nitrooční čočky (IOL), multifokální nitrooční čočky (IOL) nebo akomodační čočky:

Standardní monofokální IOL jsou pevné čočky (nepohyblivé) navrženy pro lepší vidění na danou vzdálenost (obvykle na dálku). Potenciální nevýhodou je, že po operaci budete muset nosit brýle na blízko a střední vzdálenost, i když jste před operací brýle nenosili.

Multifokální čočky obsahují více vizuálních zón v čočkách tak, aby poskytly vidění na různé vzdálenosti. Situace je podobná kruhům v terči, kdy jsou některé kruhy určeny pro vidění na dálku, zatímco jiné se používají pro vidění na blízko, podobně jako byste měli bifokální nebo trifokální čočky uvnitř oka. Multifokální IOL umožňují vidění více obrazů, které vyžadují spolupráci mozku při přizpůsobení rozdílů. Někteří pacienti mají s přizpůsobením takového vidění problémy. Navíc střední vidění (odstup na délku paže) může být ztíženo tím, že tato technologie je určena pro vidění na blízko a na dálku, a nezahrnuje střední vidění. Pacienti s multifokálními nitroočními čočkami mohou mít případné problémy při jasném světle a ozáření, zvláště při nočním řízení.

Akomodační čočky jsou navrženy tak, aby pomocí vlastních očních svalů  „ohnuly“ nebo „přizpůsobily“ vidění při zaostření na objekty v různých vzdálenostech a poskytly plnější a přirozenější rozsah vidění. Crystalens od společnosti Bausch+Lomb je umělá implantátová čočka a na rozdíl od standardní IOL může léčit obě vady pacienta - šedý zákal a presbyopii - ztrátu blízkého a středního vidění . Pravděpodobně jste si všimli, že jste ve svých čtyřiceti letech začali ztrácet schopnost vidění na blízko a museli jste začít nosit brýle na čtení. Crystalens nejenže vyřeší šedý zákal, ale poskytne přirozenější rozsah vidění. Dojde k tomu díky obnově akomodace, která je podobná akomodaci vaši přirozené čočky oka. Jedinečný výrobek Crystalens je navržen tak, aby vám umožnil vychutnat většinu činností, včetně čtení knih, práci na počítači a řízení auta.

Dotazy?

Online Beratung - form

Online Beratung - page
   TrustArc