Gravesova choroba

Gravesova nemoc je onemocnění štítné žlázy, u kterého je štítná žláza, která tvoří hormony v reakci na cizí vetřelce, jako jsou viry nebo bakterie, nadměrně aktivní, což způsobuje  množství fyzických reakcí včetně ztráty hmotnosti, zrychlení srdeční frekvence, pocení a změny kostí, kůže a nehtů. Oči jsou postiženy zvláštní Gravesovou oftalmopatií, která ale souvisí se základním onemocněním. U Gravesovy oftalmopatie jsou oblasti v okolí oka cílem nadměrně aktivní štítné žlázy, což může způsobit zánět, zarudnutí, bolest, retrakci očního víčka a vypoulení očí.

Ačkoliv je Gravesova oftalmopatie způsobena hyperaktivní štítnou žlázou, nejsou hormony, které ovlivňují oko stejné jako ty, které vyvolávají reakce v ostatních částech těla. V přibližně 10% případů netrpí lidé s Gravesovou oftalmopatií samotnou Gravesovou chorobou.

V extrémních případech Gravesovy oftalmopatie vyvolávají oteklé oční svaly působení extrémního tlaku na optický nerv, což způsobuje dvojité vidění nebo ztrátu zraku.

Co způsobuje Gravesovu oftalmopatii?
Gravesova oftalmopatie je autoimunitní onemocnění, u kterého štítná žláza chybně označuje nebezpečné buňky a uvolňuje protilátky v boji proti nim. Vzhledem k tomu, že se nejedná o tělu nebezpečné buňky, uvolněné protilátky se navazují na svaly v oku a vyvolávají Gravesovu oftalmopatii.

Příznaky Gravesovy oftalmopatie
Oční lékař je na základě funkčních vyšetření štítné žlázy schopen určit, zdali pacient trpí Gravesovou oftalmopatií, pokud se u něj vyskytují časté příznaky tohoto onemocnění.

Mezi nejčastější příznaky Gravesovy oftalmopatie patří zánět, otok a zarudnutí očí. Příznaky se liší u jednotlivých pacientů a zahrnují:

  • Zarudnutí oka
  • Vypoulené oči
  • Suchost oka
  • Slabost oka
  • Citlivost oka
  • Retrakce očního víčka

Léčba Gravesovy oftalmopatie
Příznaky Gravesovy oftalmopatie mohou bez intervence odeznít během jednoho roku. Mnoho pacientů vyžaduje stálou léčbu pro regulaci nadměrně aktivní štítné žlázy a mnoho pacientů užívá léčbu podle příznaků. Taková léčba zahrnuje:

Léčba nadměrně aktivní štítné žlázy:

  • Léčba radioaktivním jodem: léčba, při které pacient polyká radioaktivní jód, který zabijí nadměrně aktivní buňky štítné žlázy
  • Léčba antithyreoideálními látkami: používá se k léčbě příznaků nadměrně aktivní štítné žlázy a ke zpomalení nebo zastavení tvorby protilátek
  • Operace štítné žlázy: používá se k odstranění nadměrně aktivní štítné žlázy spolu s terapií nahrazující hormony

Léčba na základě příznaků:

  • Léky: patří sem topické lubrikanty, jako jsou umělé slzy, a ostatní léčba pro zmírnění zánětu oka a zvlhčení vypouklých očí

Operace: chirurgická léčba je k dispozici u několika příznaků Gravesovy oftalmopatie včetně odstranění části orbitální oblasti pro uvolnění místa edematózní tkáni, přestrukturování oslabených očí s ohledem na prevenci dvojitého vidění a zmírnění diskomfortu potíží se vzhledem souvisejících s retrahovanými očními víčky.

Dotazy?

Online Beratung - form

Online Beratung - page
   TrustArc