Nošení a péče o kontaktní čočky

Pomůžeme vám se základními pravidly pro nošení kontaktních čoček a s péčí o vaše oči, která zajišťuje bezpečí a komfort vašemu zraku. Níže jsou uvedeny informace ohledně nasazování nebo vyjímání kontaktních čoček, péče o kontaktní čočky a jejich výměna.

Jak pečovat o kontaktní čočky
Jednorázové denní kontaktní čočky jsou určeny pro jednorázové nošení, proto se nemusíte zatěžovat čištěním nebo uchováváním kontaktních čoček.

Rovněž je snadné pečovat o kontaktní čočky, které používáte více než jeden den. Pouze dodržujte pokyny vašeho očního lékaře či optika. 

Oplachování:

  • Oplachujte každou stranu čočky po dobu pěti vteřin víceúčelovým roztokem Biotrue. V závislosti na individuálním složení vašich slz a režimu nošení kontaktních čoček vám může váš oční specialista doporučit další péči o kontaktní čočky, jako je aplikace 3 kapek tohoto roztoku na oba povrchy čočky a tření po dobu 20 vteřin před tím, než roztok opláchnete. Tím je zajištěno, že na čočkách neulpívá žádný prach a částice. Dodržujte pokyny vašeho očního specialisty. 

Desinfekce:

  • Umístěte své kontaktní čočky do čistého pouzdra.
  • Naplňte pouzdro čerstvým víceúčelovým roztokem Biotrue.
  • Namáčejte kontaktní čočky alespoň po dobu čtyř hodin.*

Nyní jsou vaše kontaktní čočky připraveny pro další nošení.

Uskladnění:

  • Nikdy nepoužívejte roztok opakovaně.
  • Vyměňte pouzdro na kontaktní čočky každý měsíc.

Váš režim výměny kontaktních čoček

Kontaktní čočky jsou určeny pro speciální nošení. V závislosti na tom, co je pro vaše oči nejlepší, vám může váš oční specialista doporučit kontaktní čočky pro každodenní výměnu nebo kontaktní čočky pro denní nošení, které se vyměňují jednou za 2 týdny, nebo kontaktní čočky pro denní nošení, které se vyměňují jednou za měsíc.  

Je ale nezbytné dodržovat režim výměny, který vám oční specialista doporučil - režim vám napoví, kdy je nutné čočky vyměnit. Pokud pokyny budete dodržovat, budou vaše oči v bezpečí a pohodlí - proto prosím doporučení dodržujte.

FAQs - často kladené otázky

Jsou kosmetické (barevné) čočky bezpečné?
Pokud chcete používat lehce zabarvené čočky pro zvýraznění nebo změnu barvy očí, musíte se obrátit na svého očního lékaře, který pro vás zvolí vhodné kontaktní čočky jako v případě nezabarvených čoček.

Mohu roztok v pouzdře používat opakovaně?
Roztok pro péči o kontaktní čočky nikdy nepoužívejte opakovaně. Roztok vylijte, opláchněte pouzdro čerstvým roztokem a nechte vyschnout.

Mohu se při nošení čoček sprchovat nebo plavat v bazénu?
Kdykoliv se sprchujete nebo plavete v bazénu, měli byste vždy před touto činností vyjmout kontaktní čočky. Pokud tak neučiníte, může dojít k rozvoji oční infekce.

Prostřední plaveckého bazénu a moře je plné bakterií a mikroorganismů, které jsou důvodem jasné odpovědi ne. Plavání s kontaktními čočkami ohrožuje vaše oči rozvojem infekce a toto riziko je vyšší, než když čočky před touto činností vyjmete. Pokud nosíte čočky při plavání, vždy používejte vhodné plavecké brýle.  Plavecké brýle nechrání pouze proti ztrátě kontaktních čoček během plavání pod vodou, ale mohou rovněž poskytovat určitou ochranu proti vnějšímu prostředí.

Mohu své čočky uchovávat nebo oplachovat vodou z kohoutku?
Nikdy pro čištění kontaktních čoček nepoužívejte nic jiného než roztok pro péči o kontaktní čočky.

Kontaktní čočky by nikdy neměly být uchovávány ve vodě z kohoutku, a voda z kohoutku by nikdy neměla být používána na jejich oplachování. Voda z kohoutku obsahuje mikroorganismy, které ulpívají na čočkách a mohou vyvolat ční infekci - což může vést k trvalé ztrátě zraku, pokud není infekce správně léčena. Vždy používejte roztok pro péči o kontaktní čočky. Informace o tom, jak pečovat o vaše kontaktní čočky, naleznete zde. Voda z kohoutku by ze stejných důvodů nikdy neměla přijít do kontaktu s pouzdrem na kontaktní čočky a pro čištění pouzdra na kontaktní čočky vždy použijte roztok pro péči o kontaktní čočky.

Mohu používat při nošení kontaktních čoček třpytky?
Mléka, prášky a gely s malým obsahem flitrů vypadají na těle nádherně, ale drobné, třpytivé částice se mohou dostat do očí a způsobit podráždění a potíže s kontaktními čočkami. Pokud jste použili třpytivý gel vyvarujte se kontaktu s očima - a ihned smyjte zbytky třpytivého gelu z rukou.

Mohu používat při nošení čoček lak na vlasy?
Kontaktní čočky by se měly aplikovat až po použití laku na vlasy.  Aerosoly a spreje jsou lepkavé a mohou poškodit vaše kontaktní čočky.

Mohu používat při nošení kontaktních čoček make-up?
Ano, můžete, ale doporučujeme vám dodržovat následující jednoduchá pravidla:

  • aplikujte kontaktní čočky před tím, než nanesete make-up nebo pokud je to možné, použijte make-up bez obsahu olejů nebo neparfémovaný make-up
  • vyměňujte svůj make-up častěji, u řasenek doporučujeme výměnu každé 3 měsíce, u konturovacích tužek na oči každé tři měsíce a u očních stínů každých šest měsíců

Používejte vodě odolnou řasenku a oční tužku, aby nedošlo k odlupování a rozmazávání líčidel. Vyvarujte se aplikaci umělých řas, které mohou vyvolat podráždění očí, pokud se dostanu pod kontaktní čočku. 

Jak dlouho mohu nosit svoje kontaktní čočky?
U kontaktních čoček nefunguje, že "jedna velikost vyhovuje všem". Váš oční specialista určí na základě parametrů vašich očí a  vašeho životního stylu, které čočky a jaký režim nošení jsou pro vás nejlepší. Existují čočky s různým režimem nošení - od jednodenních, až po měsíční "kontinuální" čočky. Čočky nikdy nepřenášejte. Dodržujte výměnu jaká je pro danou čočku doporučena.

Za jak dlouho si zvyknu na nošení kontaktních čoček?
Neexistuje jednoznačná odpověď. Záleží na dané osobě. Může to trvat od jednoho dne po několik týdnů.

Dotazy?

Online Beratung - form

Online Beratung - page
   TrustArc