Nepohodlí při nošení kontaktních čoček

Měkké kontaktní čočky jsou obvykle pohodlné od začátku jejich používání.  Nepohodlí při nošení kontaktních čoček může nastat, ale obvykle je snadné ho vyřešit.

Co způsobuje nepohodlí při nošení kontaktních čoček?
Nepohodlí při nošení kontaktních čoček může nastat z různých důvodů. Aby kontaktní čočky fungovaly tak, jak mají, je důležité se o ně správně starat a dodržovat rozvrh údržby a výměny. Tyto instrukce pomáhají udržovat oči zdravé a v pohodě při kontaktu s čočkami. Pokud nejsou dodržovány, mohou nastat problémy s viděním, pohodlím nebo v oblasti bezpečnosti.

Měli byste vědět, že mohou nastat následující problémy

  • bodavá bolest, pálení, svědění (podráždění), nebo jiná bolest očí
  • pohodlí je menší, než když byla čočka poprvé umístěna do oka
  • neobvyklý pocit, že máte něco v oku (cizí těleso, poškrábaná oblast)
  • nadměrné slzení očí
  • neobvyklá sekrece z oka
  • zarudnutí očí
  • snížená ostrost vidění
  • rozmazané vidění, duha nebo světelné kruhy kolem předmětů
  • citlivost na světlo (fotofobie)
  • suché oči  

Pokud zaznamenáte kterékoliv z výše uvedených příznaků:

Okamžitě vyjměte své čočky.

Pokud nepohodlí nebo problémy přestanou, podívejte se zblízka na čočky. Pokud je čočka jakkoliv poškozená, nedávejte ji zpátky do oka. Vložte čočku do pouzdra a kontaktujte svého očního specialistu. Pokud je na čočce znečištění, oční řasa nebo jiné cizí tělísko, nebo pokud problém přestal a čočky vypadají nepoškozené, měli byste čočky pečlivě očistit, opláchnout a dezinfikovat; poté je znovu aplikujte do oka. Po opětovném vložení, pokud problém pokračuje, měli byste čočky okamžitě vyndat a poradit se s očním specialistou.

Pokud nastane kterýkoliv z výše uvedených problémů, může to znamenat závažný stav, např. infekci, vřed rohovky, neovaskularizaci nebo zánět duhovky. Nedávejte čočky do očí a vyhledejte ihned odborné vyšetření k odhalení problému a neodkladné léčbě, aby se předešlo závažnému poškození oka.

Ujistěte se, že dodržujete doporučení výrobce, čistíte čočky při každém použití a vyměňujete je podle rozvrhu, který Vám doporučil oční specialista. To je nejlepší způsob, aby čočky byly pohodlné a Vaše oči zůstaly zdravé.

Špatné zakřivení /usazení čočky
Velikost a tvar Vašich očí jsou jedinečné a takové by měly být i Vaše kontaktní čočky. Váš oční specialista provede celou škálu měření, aby zajistil, že Vám budou kontaktní čočky dobře sedět, ale někdy nemusí být dolehnutí úplné.

Příznaky: pocit cizího tělesa v oku, mírná bolest nebo podráždění, zarudnutí, kolísavé vidění.

Léčba: sdělte to svému očnímu specialistovi – ten znovu vyšetří oči a vybere čočky, které Vám budou lépe sedět. Je to důležité, protože špatně sedící čočky mohou způsobit povrchové oděrky rohovky.

Suchost očí spojená s kontaktními čočkami 
Lidé, kteří mají suché oči, nevytvářejí dostatek slz, aby byly oči udržovány zvlhčené. To vytváří nepohodlí při nošení čoček. Suchost očí může být vyvolána celou řadou onemocnění, nebo získaná – spojená s rizikovými faktory jako je kouření, používání počítačů, kofein, některé léky a další.

Příznaky: unavené oči, suché oči, nepohodlí

Léčba: oční specialista Vám nejspíš doporučí používání zvlhčovacího roztoku.  Zvlhčujte své měkké kontaktní čočky pro zklidnění očí a omezte suchost čoček a nepohodlí během jejich nošení zvlhčovacími kapkami. Je nezbytné najít takové kapky, které jsou kompatibilní s Vašimi kontaktními čočkami.

Alergeny ze životního prostředí
Při výskytu většího množství alergenů v prostředí, např. prachu nebo srsti, mohou být Vaše oči podrážděné. Tyto alergeny se mohou přilepit na povrch čoček a způsobit podráždění jejich uživateli.

Příznaky: Zarudnutí, podráždění, suchost

Léčba: časté čištění je nezbytné pro odstranění usazenin, které se mohou vyskytovat na čočkách. Pokud problém přetrvává, přejděte na denní jednorázové prostředky, budete tak mít nový pár čoček každý den. Pokud Vaše oči trápí sezonní alergie, vyjměte čočky před použitím kapek, které musí být určené přímo pro použití s kontaktními čočkami, a počkejte 15-20 minut, než znovu čočky zavedete.

Jiná onemocnění
Podráždění Vašich očí nemusí vůbec souviset s kontaktními čočkami. Pokud Vaše oči zarudnou, otečou nebo zaznamenáte výtok, měli byste neprodleně kontaktovat očního specialistu. Tyto příznaky mohou být následkem infekce, nebo jiného onemocnění a měly by být co nejdříve diagnostikovány a léčeny. Pokud máte oční infekci nebo užíváte některé léky podávané místně do oka, neměli byste nosit kontaktní čočky.

Dotazy?

Online Beratung - form

Online Beratung - page
   TrustArc