Diabetes

Pokud trpíte diabetem 1. nebo 2. typu, jste ohroženi rozvojem častých očních onemocnění v souvislosti s tímto onemocněním včetně katarakty, glaukomu, makulárního edému a diabetické retinopatie (poškození krevních cév, které zásobují sítnici), což může vést k odchlípení sítnice.

Co způsobuje diabetickou retinopatii?
Ve většině případů postihuje diabetes oči v důsledku vysoké hladiny krevního cukru a hypertenze, které poškozují drobné krevní cévy zásobující sítnici ve smyslu oslabení nebo zúžení. To může vést k mnoha komplikacím, jako je průnik krve do sklivce (oblast vyplněná hmotnou podobnou gelu) oka nebo odchlípení sítnice.

Příznaky diabetické retinopatie
Na začátku se u vás nemusí projevit žádné příznaky - typ poškození, který je nejčastěji asociován s diabetem, se vyvíjí postupně a nemusí  být nutně viditelný. Mohou se u vás objevit příznaky, které se liší v závislosti na tom, k jakému postižení oka u vás došlo:

  • Záblesky a plovoucí tělesa viditelná v oku
  • Rozmazané vidění
  • Tmavé skvrny
  • Ztráta zraku

Tyto příznaky se těžko detekují, proto byste měli, pokud trpíte diabetem, procházet pravidelnou oční kontrolou.

Léčba očních postižení v souvislosti s diabetem

Preventivní opatření jsou nejlepší cestou, jak předcházet rozvoji očních potíží v souvislosti s diabetem.

Zde jsou kroky, které je třeba následovat:

  • Pravidelné oční kontroly: navštivte svého očního lékaře za účelem pravidelných prohlídek
  • Udržujte hladinu krevního cukru a krevního tlaku na normální úrovni: vysoká hladina krevního cukru a hypertenze jsou vysoce rizikovými faktory s ohledem na poškození drobných krevních cév v oku, což je výchozí bod pro rozvoj závažnějších komplikací. Ujistěte se, že je hladina krevního cukru a krevního tlaku v normě, aby u vás nedošlo k rozvoji těchto potíží.

Dotazy?

Online Beratung - form

Online Beratung - page
   TrustArc