Plovoucí „mušky“ a záblesky v oku

Plovoucí „mušky“ jsou drobné skvrny, tečky, čáry nebo tvary vstupující do zorného pole, které vypadají, jako by se vznášely v přední části oka. Mohou vypadat jako vzdálené objekty, avšak v podstatě jde o stíny vláken a buněk uvnitř sklivce nebo gelovité části oka.

Plovoucí „mušky“ se nejčastěji vyskytují izolovaně a jsou naprosto běžnou součástí zraku. Nicméně, pokud jsou častější a jsou doprovázeny záblesky v očích - trhliny nebo pruhy světla podobné „hvězdičkám“, které můžete vidět po úderu do hlavy - může to být známkou hrozícího odchlípení sítnice. To je velmi vážný stav, který byste měli konzultovat s odborným lékařem.

Čím jsou způsobeny plovoucí „mušky“ a záblesky v oku?
Sklivcový gel se může oddělit a vytvořit drobné shluky v oku. Tyto shluky vytvářejí stíny na sítnici avýsledné formy a tvary jsou popisovány jako plovoucí mušky (vločky).

Někdy během procesu smršťování zůstává sklivec částečně spojený se sítnicí a trhlinami. Výsledný pohyb nervových buněk v sítnici může způsobit záblesky v očích.

Příznaky plovoucích „mušek“ a záblesků v oku
Plovoucí „mušky“ v oku:

  • viditelný výskyt černých útvarů a čar;
  • obvykle téměř okamžitě mizící tvary podobné pramínkům.

Záblesky v oku:

  • viditelné záblesky nebo pruhy světla;
  • může se objevit jeden záblesk v jedné oblasti nebo několik po celé šířce.

Léčba plovoucích „mušek“ a záblesků v oku
Většinou nejsou plovoucí mušky (vločky) znamením něčeho škodlivého, a lze je eliminovat ze zorného pole pouhým pohledem nahoru nebo dolů.

Nicméně, pokud jsou doprovázeny záblesky v očích, může to být příznakem odchlípení sítnice, vážného stavu, který může vést k vážnému poškození zraku. Z tohoto důvodu doporučujeme komukoliv, kdo zaznamená záblesky v očích, naplánovat oční vyšetření u svého odborného očního lékaře.

Dotazy?

Online Beratung - form

Online Beratung - page
   TrustArc