Sjogrenův syndrom

Sjogrenův syndrom postihuje slzné žlázy a u jedinců, kteří tímto syndromem trpí, způsobuje těžké případy suchého oka.

Toto onemocnění postihuje čtyři miliony jedinců ve Spojených státech včetně mužů a žen všech věkových kategorií. Nejčastějšími pacienty jsou ženy ve věku 40 a 50 let.

Co způsobuje Sjogrenův syndrom?
Příčina Sjogrenova syndromu není známá. V některých případech může být onemocnění vrozené vzhledem k tomu, že jeho výskyt byl zaznamenán v některých rodinách. V ostatních případech se onemocnění odvíjí od preexistujícího souvisejícího onemocnění.

Příznaky Sjogrenova syndromu
Mezi klasické příznaky Sjogrenova syndromu patří extrémní suchost očí, úst, hrdla a ostatních oblastí těla, kterou pacient trpí po delší dobu.

Oční lékař může diagnostikovat Sjogrenův syndrom na základě pozorování nepřítomnosti slz a suchosti slinných žláz a na základě vyšetření odhalujících přítomnost tohoto onemocnění. Jedním z těchto vyšetření je Schirmerův test, který stanovuje schopnost oka zvlhčit proužek papíru. Mezi ostatní vyšetření pro stanovení přítomnosti Sjogrenova syndromu patří vyšetření činnosti slinných žláz, tvorba protilátek a suchost povrchu oka.

Mezi příznaky Sjogrenova syndromu, které se projevují na očích, patří:

  • Suchost oka
  • Podráždění oka
  • Snížená tvorba slz
  • Pocit cizího tělesa v oku

Léčba Sjogrenova syndromu
Vzhledem k tomu, že se jedná o autoimunitní onemocnění, na které neexistuje léčba, soustřeďuje se terapie Sjogrenova syndromu obecně na úlevu od příznaků suchosti a diskomfortu.  V případě očí tato léčba zahrnuje:

  • Umělé slzy: topická aplikace zvlhčí a zklidní suché oči
  • Uzávěry slzných cest: složitější léčba pro závažnější případy, uzávěry slzných cest blokují funkci otvoru slzného kanálku, který slouží k drenáži slz.

Dotazy?

Online Beratung - form

Online Beratung - page
   TrustArc