Infekce slzného kanálku

Zánět slzných kanálků, též dakryocystitida, je zánět odtokového systému slz v jednom nebo obou očích, který způsobí nadměrné slzení a někdy zarudnutí a výtok přesto, že není přítomna alergie, nachlazení ani jiné onemocnění. Může se přihodit lidem v kterémkoliv věku, ale nejtypičtěji ho lze vidět u dětí – postiženo bývá jedno ze tří.

Co způsobuje zánět slzných kanálků?
U dospělých infekce propukne, když je zablokovaný slzný kanálek, někdy jako následek přirozeného růstu okolních kostí. Jejich růst zúží slzné kanálky, způsobí jejich ucpání a to umožní bakteriím, aby se nahromadily a postupně přibývaly.

Mnoho dětí se rodí s blankou v slzném kanálku, který se neotevře, nebo je příliš úzký a nedovolí průtok slz. To je velmi časté a většinou vymizí do 1 roku věku. Pokud ale přetrvává i po 1 roce, většinou se provede bezbolestný operační zákrok, kterým se kanálek otevře (běžně trvá 5 minut a provede se v ordinaci lékaře).

Příznaky zánětu slzných kanálků
Kromě pozorování typického zarudnutí, otoku a nadměrného slzení, doprovázejícího infekci slzného kanálku, oční specialista může provést další vyšetření pro identifikaci příčiny. Mezi ně patří tlak v oblasti nosních dutin s výtokem přes slzný kanálek, nebo test s barvivem, kdy se obarvená tekutina prolije slzným kanálkem, aby se ozřejmilo, jestli je průchodný.

Příznaky infekce slzného kanálku zahrnují:

  • zarudnutí oka a víčka
  • zánět oka
  • nadměrné slzení
  • výtok z oka
  • teplotu

Léčba zánětu slzných kanálků
Ve většině případů jsou pro infekce slzného kanálku léčbou volby perorální antibiotika. Jsou rychlá a účinná, obvykle vyřeší infekci do několika dnů. V některých případech, kdy infekce nereaguje na antibiotikum, může být doporučena operace pro uvolnění slzného kanálku nebo odstranění okolních kostí, které mohou způsobovat přílišné zúžení slzného kanálku.

Dotazy?

Online Beratung - form

Online Beratung - page
   TrustArc